Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Açığa Satış Nedir?

Açığa satış, bir yatırımcının elinde bulunmayan bir hisse senedini satması işlemidir. Bu işlemde yatırımcı, hisse senedini aracı kurumdan ödünç alır ve daha sonra piyasaya satar. Yatırımcı, hisse senedini daha düşük bir fiyattan geri almayı ve aracı kuruma iade etmeyi umarak kar etmeyi hedefler.

Açığa Satış Örneği:

 • Bir yatırımcı, X şirketinin hisse senedinin fiyatının 100 TL olduğunu düşünüyorsa, açığa satış yapabilir.
 • Yatırımcı, aracı kurumdan 100 TL’ye 100 adet X şirketi hissesi ödünç alır ve bunları piyasaya 100 TL’den satar.
 • Hisse senedi fiyatı 80 TL’ye düşerse, yatırımcı 100 adet X şirketi hissesini 80 TL’den geri alabilir ve aracı kuruma iade edebilir.
 • Bu durumda yatırımcı, her hisse senedi için 20 TL (100 TL – 80 TL) kar etmiş olur, toplamda 2.000 TL (100 adet hisse senedi x 20 TL/hisse senedi) kar elde eder.

Açığa Satış Ne Demek?

Bir hissenin yükselişine değil düşeceğine bahse girmek anlamını taşır. Borsa da insanların büyük çoğunluğu hisselerin yükselişine yatırım yaparlar.

Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Açığa satış yapabilmek için öncelikle bir aracı kurumda yatırım hesabı açmanız ve açığa satış yetkisi almanız gerekir. Açığa satış yetkisi almak için bazı şartlar vardır, örneğin;

 • Portföy büyüklüğünüzün en az 250.000 TL olması.
 • Kredi sözleşmesi imzalamanız.

Açığa satış yetkisi aldıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek açığa satış yapabilirsiniz:

 1. Satmak istediğiniz hisse senedini seçin.
 2. Aracılık hizmetleri servisi üzerinden yatırım danışmanınıza açığa satış emri verin.
 3. Aracı kurum, hisse senedini sizin için ödünç alır ve piyasaya satar.
 4. Hisse senedi fiyatının düşmesini bekleyin.
 5. Hisse senedi fiyatının düştüğünde, aracı kuruma iade edebilmeniz için hisse senedini piyasadan satın alın.

Açığa Satış Mantığı Nedir?

Açığa satış, yüksek riskli bir yatırım stratejisidir. Açığa satış yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Açığa satış, hisse senedi fiyatının düşmesini beklemeye dayanan bir stratejidir. Hisse senedi fiyatı beklenmedik şekilde yükselirse, yatırımcı zarar edebilir.
 • Açığa satış işleminde faiz ve komisyon gibi bazı masraflar vardır. Bu masraflar yatırımcının kârını düşürebilir.
 • Açığa satış işleminde aracı kurumdan hisse senedi ödünç alınır. Bu nedenle yatırımcının yeterli teminat bulundurması gerekir.
 • Açığa satış, tüm yatırımcılar için uygun bir strateji değildir. Bu stratejiyi kullanmadan önce yatırım bilginizi ve risk toleransınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Açığa Satış Süresi Ne Kadar?

Açığa satış aynı gün kapatılmalı mı? Yatırımcılar, günlük olarak açığa satış işlemi yapabilir ve gün sonunda açığa satış pozisyonlarını kapatmak zorundadır.

Açığa Satış Limiti Nedir?

Yatırımcının portföy büyüklüğü: Portföy büyüklüğü yüksek olan yatırımcılara, daha yüksek açığa satış limiti tanınabilir.

Yatırımcının teminat durumu: Yeterli teminat bulunduran yatırımcılara, daha yüksek açığa satış limiti tanınabilir.

Aracılık hizmetleri servisi: Bazı aracı kurumlar, özel müşterilerine daha yüksek açığa satış limiti sunabilir.

Açığa Satış Yasağı Nedir ?

Açığa satış yasağı, yetkili kurumlar tarafından belirli bir menkul kıymet veya menkul kıymetler grubu için açığa satış işlemlerinin geçici olarak yasaklanması anlamına gelir. Bu yasak, piyasadaki aşırı oynaklığı veya istikrarsızlığı önlemek amacıyla uygulanır. Çoğu zaman başlangıç ve bitiş tarihi bellidir.Bazı zamanlarda süresiz kapatıldığı da oluyor.

Açığa Satış Profesyonel Bilgiler

Arkadaşlar açığa satışı duydunuz ve açığa satış nedir diye merak ettiniz ama daha yeni bir borsacıysanız hemen bu işten vazgeçin. Açığa satış nasıl yapılır ve açığa satış nedir bu bilgileri edinmeniz güzel ancak daha fazla devam etmeniz portföyünüzü sıfırlamanıza yol açacaktır.

Yıllardır bu sektörde olan bir borsa eğitimcisi trader olarak sizlerden ricam uzun süre borsa da yatırım ve trade etme konusu üzerinde çalışmanız. Zaten bu çalışmaları yaptıktan yatırım yapmayı trade etmeyi öğrendikten sonra açı satış nasıl yapılır konusu sizin için geride kalacak bir daha aklınıza bile gelmeyecek kazandığınız için.

AÇIĞA SATIŞ NEDİR çok daha fazla kazanmak için yapılan borsa da bulabileceğiniz en riskli işlemdir. Bir işlemi yapmadan önce size mantıklı ve karlı görünebilir.Ancak işleme girdiğiniz ilk noktadan itibaren adrenalin salgılamaya başlarsınız.

Daha önce tecrübe edenler ne demek istediğimi anlar ilk kez işlem açacak olanlarda bu olguyla karşılaşacaklar.Yani işlem öncesi ve sonrası siz siz bile değilken başınızda bekleyen ve akşama sizi pozisyona kapatmaya zorlayan bir kurum olduğunu düşünün. Her şey çok daha zordur.

Sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdan sorabilir sitemizdeki eğitime bir göz gezdirebilirsiniz. Hayat kurtarıcıdır.

Nisan 29, 2024

0 responses on "Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?"

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir