Aracı Kurum Dağılımı Ve Takas Analizi

Bu yazımızda sizlere aracı kurum dağımı ve takas analizi konusunu anlatıcam.Bir hisse alırken bir hissede yatırım yapmaya karar verirken bakmanız gereken ilk yerler aracı kurum dağılımı ve takas bölümüdür.

Öncelikle aracı kurum dağılımı nedir , takas nedir onu inceleyelim.

Aracı Kurum Dağılımı Ne Demek ?

Aracı kurum dağılımı demek, borsa İstanbul da işlem gören hisse senetlerinin alım ve satım işlemlerini gerçekleştiren aracı kurumların, bu işlemlerdeki paylarını gösteren bir tablodur.Bir borsacının arıcı kurum dağılımına baktın mı ? dediğini duyarsanız bunun anlamı ‘hisseyi kimin alıp sattığını inceledin mi’ sorusu olduğunu anlayabilirsiniz.

Aracı Kurum Dağılımı Nedir ?

Aracı kurum dağılımı, hisse senedi alım satımın da faliyet gösteren aracı kurumların, bir hisse senedi üzerindeki alış ve satış tutarlarını gösteren çizelgeye denir.

X hissesini aracı kurumlardan işlem yapan yatırımcının ne kadar aldığını veya sattığını gösteren ekrana aracı kurum dağılımı ekranı adı verilir.

Borsa aracı kurum dağılımı nereden bakılır?

Aracı kurum dağılımına matriks üzerinden bakılır. Özel program almadan bankalar ve aracı kurumların verdiği web sayfaları üzerinden de aracı kurum dağılımına bakabilirsiniz.

Aracı kurumlar genellikle şu hizmetleri sunarlar:

Aracı kurum dağılımında yer alan bilgiler:

 • Aracı Kurum: İşlem yapan aracı kurumun adı.
 • Alış Miktarı: Aracı kurumun o günkü işlem saatleri içerisinde hisse senedi için aldığı adet.
 • Satış Miktarı: Aracı kurumun o günkü işlem saatleri içerisinde hisse senedi için sattığı adet.
 • Net Miktar: Aracı kurumun o günkü işlem saatleri içerisinde hisse senedi için net aldığı veya sattığı adet (Alış Miktarı – Satış Miktarı).
 • Toplam İşlem Hacmi: O günkü işlem saatleri içerisinde hisse senedi için yapılan toplam alım satım adedi.
 • Yüzde: Aracı kurumun net işlem miktarının toplam işlem hacmine oranı.

Aracı Kurum Dağılımı Örnek Tablo

Aracı KurumAlış MiktarıSatış MiktarıNet MiktarToplam İşlem HacmiYüzde
Enpara10.0008.0002.00050.0004%
Garanti Yatırım15.00012.0003.00050.0006%
Yatırım Finans8.0009.000-1.00050.000-2%
İŞ Yatırım12.00010.0002.00050.0004%
Kepler Yatırım5.0007.000-2.00050.000-4%

ARACI KURUM DAĞILIMI ANALİZİ NASIL YAPILIR ?

araci kurum dagilimi

Yukarıda görmüş olduğunu veriler bir sitenin günlük verileridir bu veriler o gün içinde olanları sizlere söylemekte.

Tarih aralığını değiştirerek farklı tarihlerdeki alım satım işlemlerini görüntüleyebilirsiniz.Böylelikle kimin ne kadar hisse aldığını görebilirsiniz.

Özellikle orta ve kısa vade pozisyonlarınızda takip etmeniz gereken en önemli yer aracı kurum dağılımıdır.

Zaten zaman sık sık ziyaret edeceğiniz alan haline gelecektir.Fakat aracı kurum dağılımı üzerinde görünen alan satan bazen doğru olmaz.

Örneğin oyuncu aldığı malı bir başka hesaba virmanlıyorsa bunu orada göremezsiniz.

O halde ne önemi kalır aracı kurumun ? Sorusu aklınıza gelmiştir.

İşte tam bu noktada imdadınıza takas bölümü yetişecek ve ikisini birlikte kullandığınızda bu sorunu nasıl çözümlendiğini göreceksiniz.Hadi ono gösterelim.

Yazıyı sonuna kadar mutlaka okuyun yoksa aklınızdaki bilgiler karışacaktır.

TAKAS NEDİR ?

Hisse takası, borsalarda hisse senetlerinin alım-satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan süreci ifade eder. Bu süreç, hisse senetlerinin alıcısı ve satıcısı arasındaki işlemlerin düzenlenmesini, menkul kıymetlerin ve para transferlerinin gerçekleştirilmesini içerir.

Borsada Takas Nedir ?


Borsa da takas, alıcı ve satıcının bir menkul kıymet (hisse senedi, tahvil, vb.) üzerinde anlaşması ve bu menkul kıymetin mülkiyetinin ve parasının el değiştirmesi işlemidir.

Basitçe söylemek gerekirse, bir yatırımcının hisse senedi alırken ödediği paranın satıcıya, satıcının sattığı hisse senedinin ise yatırımcıya transfer edilmesi işlemidir.

Borsada takas bakiye ne zaman hesaba geçer ?

 • T+2 sistemine göre yapılmaktadır. Yani, bir yatırımcının hisse senedi alması ve parasının hesabına geçmesi 2 iş günü sürer.
 • Bazı durumlarda, brüt takas adı verilen bir sistem de uygulanabilir. Brüt takasta, alıcının hesabında hisse senedi alım bedeli kadar nakit para olması ve satıcının hesabında satacağı hisse senedi bulunması gerekir. Bu işlem gerçekleştiğinde, hisse senedi ve para aynı gün içinde el değiştirir.

Takastaki parayla hisse alınır mı? T2 Takas Süresi Nedir ?


Hayır, takastaki parayla genellikle yeni bir hisse senedi alınamaz.
Bunun sebebi, takas işleminin T+2 sistemine göre yapılmasıdır. T+2 sisteminde, bir yatırımcının hisse senedi alması ve parasının hesabına geçmesi 2 iş günü sürer. Bu süre zarfında hisse senedi fiyatı değişebilir ve yatırımcı zarar edebilir.

Hisse takasının temel amacı, hisse senetlerinin güvenilir bir şekilde el değiştirmesini sağlamaktır. Bu süreç, aşağıdaki adımları içerebilir:

 1. Alım-satım emirleri girilir: Yatırımcılar, borsa veya aracı kurum platformları üzerinden hisse senedi alım veya satım emirleri verirler. Bu emirler, alıcı ve satıcıları belirleyerek belirli bir fiyattan belirli bir miktarda hisse senedi alıp veya satmayı ifade eder.
 2. Eşleştirme: Borsa veya aracı kurum, alım ve satım emirlerini uygun koşullar altında eşleştirir. Eşleştirme işlemi, alış emirleri ile satış emirlerini karşılaştırır ve uygun koşullarda işlemleri gerçekleştirir.
 3. Takas işlemi başlatır: Alıcı ve satıcı arasında hisse senetlerinin ve para transferlerinin gerçekleştirilmesi için takas işlemi başlatılır. Bu aşamada, alıcı hisse senetlerini satıcıya öder ve hisse senetleri transfer edilir.
 4. Takas işlemi tamamlanır: Takas işlemi sonucunda hisse senetleri alıcıya teslim edilir ve ödeme yapılarak satıcının hesabına aktarılır. Bu, işlemin tamamlanmasını ve her iki tarafın da taahhütlerini yerine getirmesini sağlar.

Hisse takası işlemleri, borsaların ve aracı kurumların belirlediği düzenlemelere ve güvenlik önlemlerine tabidir. Bu sayede işlemler güvenli ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilir ve piyasa katılımcılarının güveni artırılır.

TAKAS ANALİZİ NASIL YAPILIR ?

takas analizi

TAKAS ANALİZİ uzun süreli hisse alan yatırımcıların daha fazla kullanası gereken bir yöntem.Takas günlük olarak bakıldığında size bir sonuç vermez verdiği sonuçlar çok doğru olmaz.

Alınan hisselere t2 dolayısıyla takasa 2 gün sonra yansır.

ÖNEMLİ BİLGİ:

Yukarıdaki zamansal farklılıklardan dolayı.Aracı kurum dağılımı kısa süreli bakış için daha iyi sonuç verirken takasa bakmak uzun vade yatırımda daha iyi sonuç verir.

TAKAS ANALİZİ genelde hisseyi taşıyacak olanların virmanlarından sonra uzun baktığınız için rahat rahat hareketleri görebileceğiniz yerdir.

Örneğin aracı kurumda 10 milyon lot aldık 2 şer milyon şeklinde yaydık diğer hesaplarımıza işte bu takasta bir kaç gün sonra o kurumun aracı kurumda 10 milyon lot ile görünüyorken takasta 2 şer milyonluk hesaplar görünür.

Kafanız karışmasın hisse hala 10 milyon lot ile kişinin elinde sadece takasta isimleri değişti.

Buda takip etmenizi zorlaştırır. Zoru da çözerseniz iyi borsacı iyi trader olursunuz zaten.

Yukarıda virmanlı hisseyi aracı kurum dağılımında göremezsiniz dediğim konu budur.

Takas analizi ve aracı kurum dağılımı ikisi bir birini tamamlayan bir birini doğrulayan çalışma arkadaşları gibidir.

TAKAS ANALİZİ yaparken aracı kuruma girdiğiniz tarihin 2 gün sonrasını girmek daha doğru sonuçlar verecektir.

Bir hissenin fili dolaşım adedine bağlı TAKAS ANALİZİ ile aracı kurum dağılımı arasında çıkan farklar milyon basamaklarında değilse bunu çokta kafanıza takmanıza gerek yok.

Sonuçlar her zamaan bire bir çıkmayabilir.Daha doğrusu size öyle gelecektir.

Bununda sebebi hisseyi alan kurumun birden fazla anahesap ve trader hesabı taşımasından kaynaklanır.

TAKAS ANALİZİ konumuzun sonuna geldik bu konuda sormak istedikleriniz varsa bana aşağıdan sorabilirsiniz.Genel de kısa sürede cevap veriyorum.

TAKAS ANALİZİ ARACI KURUM DAĞILIMI ANALİZİ

Binlerce insan tarafından izlenilmiş binlerce beğeni almış ücretsiz takas analizi videosu mutlaka izle.

Borsa da kazanmak için daha ağır bilgilere ve borsa da sürekli güncel kalan bir aileye sahip olmanız lazım.Sitemizden eğitim alarak aramıza katılabilirsiniz.

BU YAZIYI BEĞENDİYSENİZ AŞAĞIDAKİLERİ DE ÇOK BEĞENECEKSİNİZ TAMAMEN ÜCRETSİZ VERİYORUZ

https://www.borsaadam.com/teknik-analiz-egitimi/

https://www.borsaadam.com/borsa-nedir-ve-nasil-oynanir/

Mayıs 19, 2024

0 responses on "Aracı Kurum Dağılımı Ve Takas Analizi"

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir