Patronlar ortaklar satıyor borsa yükseliyor

Borsa da patron ve ortakların satışı sürerken bist endeksi sürekli olarak yükseliyor yeni rekorlar kırıyor.

Neredeyse bitirmek üzere olduğumuz yıldan geçen yıla borsa endeksi %200 civarında bir yükseliş elde etti.Bu yükselişin ardından büyük kar yazan şirket patronları ve ortakların da yoğun satışlar gelmeye başladı şuana kadar ortak satışları toplamda 5 milyar tl üzerine ulaşmış durumda.

ortak satisi

Kriptocular Borsaya İyi Geldi

Kripto tarafından aradığını bulamayan yatırımcılar borsa tarafına yönelmeye devam ediyorlar.Son zamanlarda borsa İstanbul da açılan hesap sayısı rekor düzeyde devam ediyor.Bu borsa tarafına yoğun bir para transferi oluşturuyor.Sene başından bu yana hem yabancı satışları hem de büyük ortak satışları böylece karşılanmış oluyor.

Yeni Arzlar Borsa Yükselişini Destekliyor

Yeni halka arzlarda ise durum aynı yönü gösteriyor.Para girişi yenilerle birlikte eski yatırımcılarında arzlara katılabilmek için hesaplarına para girişi yapmalarını sağlıyor.Hem eskilerin hem de yenilerin sürekli olarak yükselen yeni arz edilen hisselere girme isteği tabi ki arzların sürekli yükseliş furyasında olmasından kaynaklanıyor.

Yüksek İşlem Hacimleri Traderları Mutlu Ediyor

Her yerden para girişi yabancıların bazen çıkışları bazen yüklü hisse alışları ortakların satışlarının karşılandığını gördükleri anda yeni pozisyonlar düşünmeleri borsa İstanbul tarafında işlem hacimleri de kırılmasını sağlıyor.

Eskiden tüm bist endeksinde gördüğümüz hacimleri şimdi tek bir hissede görmemiz mümkün oluyor. Buda borsa da al sat yaparak para kazanan traderların son zamanlar da oldukça mutlu olmasını sağlıyor.

Aralık 30, 2022

0 responses on "Patronlar ortaklar satıyor borsa yükseliyor"

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir