Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Hisse Senedi Seçilirken Dikkat Edilmesi Geren En Temel Hususlar

Hisse değerlemesi sadece uzmanların yapması gereken bir çalışma değildir. İster küçük yatırımcı olsun ister büyük yatırımcı olsun, yatırım yapmayı düşünen her birey hisse değerlemesini yapabilmelidir. Bu yüzden eğitimimizin bu aşamasında hisselerin içsel değerlerini öğrenmenizi veya hazır olarak bulamazsanız kendi kendinize hesaplama yapabilir duruma gelmenizi şiddetle öneriyorum.

Hisse değerlemesi borsada daha yüksek kar sağlar

Temettülerin yanı sıra, hisse senedi ticareti yapan yatırımcılar öncelikle menkul kıymetlerin alış ve satış fiyatı arasındaki farktan kar elde ederler: traderlar hisseleri daha yüksek bir fiyattan tekrar satmak için mümkün olan en düşük fiyattan satın alırlar. Hisse değerlemesinin yardımıyla yatırımcılar, bir hisseyi satın almanın veya karla tekrar satmanın ne zaman en uygun  olduğunu anlarlar.

Hisse değerlemesi için hangi yöntemler vardır?

Deneyimli borsa yatırımcıları düzenli olarak hisse senedi analizleri hazırlar ve menkul kıymetlerin değerini belirler. Aşağıdaki iki analiz yöntemi finans piyasasında yerleşik hale gelmiştir:

Teknik analiz

Teknik analiz, grafik analizi olarak da bilinir. Bir hissenin değeri geçmişte daha uzun bir süre boyunca gözlemlenir ve fiyat gelişimi bir grafikte grafiksel olarak gösterilir. Tarihsel değer, traderların ve yatırımcıların gelecekteki fiyat gelişimi hakkında sonuçlar çıkarabileceği bir oluşumla sonuçlanır.

Hem şirketler hem de özel yatırımcılar grafik analizinin etkisine inanmakta ve bunu hisselere başarılı bir şekilde yatırım yapmak için kullanmaktadır. Aynı zamanda, traderlar hisse değerlemesi yoluyla hisse alım satımından elde ettikleri karı maksimize etmeye çalışırlar. 

Temel analiz

Tüm traderlar bir hissenin geçmiş fiyatına çok büyük önem vermez. Grafik analizi yerine, bir hissenin içsel değerini hesaplamak için temel analizi kullanırlar.

Bir hissenin içsel değeri, belirli bir hisse için arz ve talep arasındaki ilişkiden kaynaklanan uygun veya adil fiyat anlamına gelir. Bu değer, hissenin mevcut fiyatı ile karşılaştırılır. İçsel değer mevcut hisse fiyatının üzerindeyse, yatırımcılar hisseyi satın alır – değer mevcut fiyatın altındaysa, bu bir satış sinyali olarak kabul edilir.

İçsel değeri hesaplamak için belirli kilit rakamlar belirlenir. Bu oranlar, incelenen şirket tarafından yayınlanan bilançolarından  türetilmiştir. Oranları hesaplamak için aşağıdaki sorular geçerlidir:

 • Şirket ne kadar büyük?
 • Şirket kaç hisse ihraç etmiştir?
 • Öz sermaye ne kadar yüksek?
 • Şirketin ne kadar borcu var?
 • Şirket hissedarlara ne kadar temettü ödüyor?
 • Şirket ne kadar kâr etti?
 • Pazardaki rakipler kimlerdir?

Yatırımcılar bu sorulara verilen yanıtlardan hisse değerlemesine yardımcı olacak çeşitli temel rakamları belirler.

7 adımda hisse değerlemesi

Bir yatırımcı olarak, portföyünüzdeki hisseleri karla almaya veya satmaya karar vermeden önce bir hissenin değerini nasıl doğru bir şekilde değerlendirebileceğinizi yedi basit adımda gösteriyoruz:

Bir hisse için seçim kriterlerini göz önünde bulundurun

Bir hissenin değeri hakkında fikir edinmemizi sağlayan sadece hisse fiyatı değildir. Deneyimli yatırımcılar yatırım yapacakları menkul kıymetleri çeşitli kriterlere göre seçerler:

 • halka açık şirketin faaliyet gösterdiği sektör
 • pazar ortamı ve ürünlerin benzersiz satış önerileri
 • halka açık limited şirketin iş yerindeki siyasi ve ekonomik gelişme
 • talep ve değişen piyasa koşulları
 • ürün yeni̇li̇kleri̇ ve i̇novasyonlar

Fiyat-kazanç oranını hesaplayın

Halka açık Anonim şirketin gerekli temel rakamlarını araştırın ve böylece hisse fiyatının şirketin karına oranını hesaplayın. Yalnızca kısa vadeli yatırım yapmak istiyorsanız, düşük F/K oranına sahip hisseleri satın alın. Yatırım, yaşlılık güvencenizin bir kısmını temsil ediyorsa veya uzun vadede çocuklarınızın eğitimi için tasarruf etmek istiyorsanız, yüksek F/K oranına sahip bir hisse de faydalı olabilir.

Diğer kilit rakamları belirleyin

F/K oranına ek olarak, piyasa likiditesi ve nakit akışına ilişkin temel rakamlar da bir şirketin değeri ve hissenin gelişimi hakkında bilgi sağlar. Nakit akışı, bir şirketin belirli bir süre içindeki finansal gücünü gösterir. Piyasa likiditesi iyi olan hisse senedi şirketleri, hisselerinin çok sayıda alım ve satıma konu olular. Yüksek talep nedeniyle, satmak istediğinizde hisseleriniz için bir alıcı bulma olasılığınız daha yüksektir.

Şirketleri birbirleriyle karşılaştırın

Aynı sektörde iş yapan farklı şirketleri birbirleriyle karşılaştırmak için hesaplanan oranları kullanın. Karşılaştırma özellikle aynı iş alanında faaliyet gösteren şirketler için faydalıdır. Örneğin çeşitli temel analiz oranlarını ve diğer oranları karşılaştırdıktan sonra, spor ürünleri üreticisi Adidas’ın mı yoksa Puma’nın mı hisselerini almayı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

Halka açık Anonim şirketin temettüsünü düşünün

Fiyat kazançlarına ek olarak, halka açık bir Anonim şirket tarafından ödenen temettü getirinizi artırır. Bu nedenle hisse değerlemenizde son yıllardaki temettü ödemeleri de dikkate alınmalıdır. Şirketler temettü miktarına genel kurulda karar verirler.

Borçların varlıklara oranını göz önünde bulundurun

Ekonomik olarak güçlü bir şirkette varlıklar, mevcut borçların en az iki katıdır. Bir yatırımcı olarak, şirketin hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yükümlülüklerine dikkat edin.

Şirketin karı hakkında bilgi edinin

Hisseleri değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta da şirketin son 10 yılda ne kadar kâr ettiğidir. Bazı uzmanlar en az %30’luk bir kâr beklemektedir. Ancak, sektöre ve şirketin yaşına bağlıdır, bu nedenle kar artışı daha düşük de olabilir.

Pratik yapmak mükemmelleştirir

Oranlardan ve hesaplamalardan korkmayın: sadece rakamlarını hızlı ve kolay bir şekilde araştırabileceğiniz iyi bilinen bir hisse ile başlayın. Mevcut hisse fiyatını geçmiş fiyatlarla karşılaştırın ve hisseyi birkaç yıl önce alıp almayacağınızı düşünün. Bu size hisse senedinin değerlemesi hakkında bir fikir verecek ve gelecekteki satın alımlara hızlı bir şekilde karar vermenizi sağlayacaktır.

Getirileri artırın

Anlamlı bir hisse değerlemesine ek olarak, doğru menkul kıymetler hesabını seçerek hisse senedi alım satımından daha yüksek bir kâr elde etmelisiniz. Borsa İstanbul size en iyi koşullarda çevrimiçi bir saklama hesabı sunar ve varlık yönetiminizde sizi destekler. Bu sizin için daha yüksek bir kâr bırakır ve hisse alım satımından elde edilen getiriyi artırır. 

Hisse değerleme yoluyla bir yatırım uzmanı olun!

Hisse değerleme teorisini kapsamlı bir şekilde incelediyseniz, bilgilerinizi tutarlı bir şekilde uygulamalısınız. Belirli bir hisse seçin, temel rakamları hesaplayın ve bir süre fiyat trendini gözlemleyin. Bu şekilde başarılı bir yatırım için doğru hisseyi bulacaksınız!

Nisan 16, 2024

1 responses on "Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli"

 1. Türkiye’de kitle fonlamanın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir süredir inceliyorum baya ilginç fikirler var. Mesela .. adında bir girişim buldum baya enteresan. Vaktiniz olursa bir bakın derim.

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir