Borsa Nedir ve Nasıl Oynanır?

Borsa Nedir?

Borsa, şirketlere ait hisse senetlerinin bulunduğu alım satım işlemlerinin yapıldığı ortamdır. Borsa içerisinde emtia piyasası, hisse senetleri piyasası ve döviz piyasaları da yer alıyor.

Önce bir kaç teknik bilgi vereceğiz sonra sizlere canlı örneklerle bizim nasıl borsa oynadığımızı göstereceğiz.

Borsa Ne Demek Açılımı Nedir ?

Borsa, çeşitli yatırım araçlarının (pay senedi, tahvil, bono, döviz, emtia vb.) belirli kurallar dahilinde alım satımının yapıldığı organize bir pazardır.

Borsa nedir basit anlatım:

  • Alıcılar ve satıcılar bir araya gelir.
  • Alım satımlar aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirilir.
  • Fiyatlar arz ve talebe göre oluşur.

Borsa ne demek borsanın anlamı 1400’lü yıllara dayanıyor.

1- Bruggeli soylu aile van der Beurse’dan gelen bir kelimedir ve 16. yüzyılda önce Latinceye (Boursa), sonra diğer Avrupa dillerine geçmiştir.

2- Aşağı Hollanda’da bulunan (günümüzde Belçika) Brugge şehrinden gelmiştir.

3- İtalyan tüccarların düzenli olarak iş çalışması yapmasını organize eden Bruggellili asil aile de Beurse’den gelmiştir.

Borsa Mantığı Nedir ?


Borsa mantığı kısaca, arz ve talep dengesine göre fiyatların belirlendiği bir piyasa sistemidir. Bu piyasada alıcılar ve satıcılar, şirketlerin hisse senetleri gibi menkul kıymetler üzerinde alışveriş yaparlar.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada yatırım yapmak pek çok kişinin planladığı bir durumdur. Fakat bu yatırımı yapabilmek için öncelikle resmi bir aracı kurumun bulunması gerekiyor.

Ülkemizde borsa nasıl oynanır borsa işlemlerini yöneten borsa İstanbul AŞ’dir. Bu alanda borsadaki işlem ve yönetmeliklerin denetimini ise sermaye piyasası kurulu yapıyor.

Bankalar ve yatırım kurumları borsadaki işlemlerin yapılmasını kişiler adına yürütüyor. Bu şekilde kurumlarla çalışmaya başlamadan önce detaylı şekilde araştırma yapmak doğru olur.

Yine aynı zamanda borsa ya başlamadan önce buranın çok tehlikeli bir yer olduğu eğitimsiz veya yanınızda bilen biri olmadan başlamamanız gerektiğini söylemeliyim.

Borsaya Başlamadan Önce Neler Yapılır?

Borsaya başlamadan önce piyasayı iyi şekilde analiz etmek ve analiz yorumlarını da detaylı şekilde incelemek gerekir. Piyasada borsalarla alakalı senetlerin ya da hisselerin artma azalma durumlarının her birinin detaylı incelemek ve öğrenmek gerekir. Borsaya başlamadan önce strateji belirlemek daha sonrasında bu doğrultuda yatırımlar yapmak gerekiyor. Yatırımı yaparken de yine doğru bir hisseye yatırım yapmak ve kazandırıp kazanmayacağını öngörmek önemlidir.

Borsa da temel mantık kazanç elde etmek olduğu için özellikle analizlerin ve stratejilerin doğru şekilde belirlenmesi aynı zamanda doğru yatırım adresleri ile çalışmak gerekiyor. Güvenli bir yatırımcı ya da banka ile çalıştıktan sonra borsada doğru strateji belirlenirse eğer kısa sürede yüksek kazançlar elde etmek mümkün olur.

Borsada Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

Hisse senedi seçimi yaparken özellikle bu alanda daha öncesinde tecrübeli olmak ve bilgili olmak gerekir. İlk kez yapmayı planlayan kişiler de öncesinde detaylı araştırmalar yaparak hisse senetlerinde kazandırabilecek ve bir anda artabilecek tarzda hisse seçimi yapmalıdır. Hisse senedi seçimi yaparken yatırım yapılması planlanan şirketlerin mali tablolarını detaylı şekilde incelemek faydalı olur.

 Ayrıca yine hisse senedi seçimi yapılması gereken şirketlerin gelir gider dengelerini de detaylı şekilde incelemek doğru olur. Seçim yaparken sen nedeni fiyatı değeri maliyeti gibi durumların hesaplanması da gerekir.

Borsa da bazı şirketler bilançolarına kimi zaman halka açık şekilde yayınlıyor. Bu bilançoların gelişimlerini de yakından takip ederek doğru hisse senedi seçimi yapmak mümkün olur.

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Anlık borsa gelişmelerini sürekli olarak takip etmek bilanço takibi yapmak gibi durumlarla borsayı sürekli olarak öğrenmek mümkün olur. Takibini sürekli olarak yaparak aynı zamanda şirketlerin gelir gider dengelerine ve mali tablolarını inceleyerek borsayı kolaylıkla öğrenmek mümkündür.

Piyasada borsalar yükseliş ya da iniş gibi farklı sonuçlar yaşadığı için bu durumları öngörmek bazen zor olabilir. Bu şekilde daha doğru yorumlamak ve daha doğru görmek amacıyla öncesinde detaylı araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmak gerekir. Borsa öğrenmek zaman ve tecrübe isteyen bir durum olmasıyla ilk kez yatırım yapacakları için de detaylı bir piyasa araştırması istiyor. Bu konuda önce doğru bir strateji belirlemek ve bu şekilde ilerlemek doğru olur.

Borsa öğrenilmeden yatırım yapmak işlem açmak zarar etmenize sebebiyet verebilir.Bu sebeple uzun bir süre önce tecrübelenmeyi beklemeniz gerekiyor. Borsa yatırımlarında daha hızlı ilerleyebilmek için borsa eğitimi almanızı da mutlaka tavsiye ederiz.

Yazıyı okumaya devam etmeden önce mutlaka izleyin!

Borsa da Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımı yaparken öncelikle hangi şirketin hissesine yatırım yapılacağı net şekilde belirlenir. Daha sonraki süreçlerde ise kişi belli başlı yatırımcı ya da banka belirleyerek dilediği miktarda hisse senedine yatırım yapabilir. Sonrasında Yükseliş ya da azalma gibi durumlara bağlı olarak kişi kazancını elde eder. Bu şekilde sürekli olarak borsaya yatırım yapmak mümkündür.

Borsa açılış saatleri gün içerisinde belli başlı zamanlarda yapıldığı için kişi bu saatleri takip ederek borsada nasıl bir ilerleme söz konusu olduğunda takip edebilir. Böylelikle borsada başından itibaren doğru bir planlama ile doğru yatırımlar yaparak kısa sürede yüksek kazançlar elde edilebilir.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsa da nasıl para kazanılır yazımın başında verdiğim sözü tutmalıyım hem bir kazanç ekran görüntüsü hem de bu kazancın nasıl oluştuğunun kısa hikayesini anlatayım.

Borsa adam ailesi hisselerinden biriydi.Deprem zamanında en çok öğrencimizin içerisinde bulunduğu hisse hangisidir diye bir anket yaptık ve kendisi çıktı.Bunun gibi 3 hissemiz daha vardı.Deprem nedeniyle hepsinin fiyatları uygundu.

Fakat en çok aile üyesi barındıranı aldık.Deprem sonrası kısa bir süre içinde büyük bir yükseliş yakaladık ve sonuç aşağıda.

borsa-nedir

Borsa nedir borsa nasıl oynanır kısa sürede nasıl kazanç yapılır gördüğünüz gibi imkanlar dahilinde.Fakat tam tersi kötü durumlar da yaşayabilirsiniz.Bu yüzden borsa başlamadan önce borsa eğitimi almalı ve sonra yatırım yapmalısınız.

Borsa Nedir? YAZIMIZIN YANINDA OKUNMASI GEREKENLER AŞAĞIDA ÜCRETSİZ VERİYORUZ

1-https://www.borsaadam.com/araci-kurum-dagilimi-ve-takas-analizi/

2-https://www.borsaadam.com/teknik-analiz-egitimi

3-https://www.borsaadam.com/course/borsa-egitimi/

Borsa nedir ve borsa nasıl oynanır açıklamaya çalıştım saatlerce bu yazı üzerinde çalıştım.Lütfen nasıl bulduğunuz eksik yönelerini aşağıdaki yorumlar kısmından bana iletin.

1 responses on "Borsa Nedir ve Nasıl Oynanır?"

  1. Çok teşekkürler.

Leave a Message

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir