Borsa Nedir ve Nasıl Oynanır?

Borsa nedir ve nasıl oynanır? Borsa, şirketlere ait hisse senetlerinin bulunduğu aynı zamanda pek çok emtia ve materyallerin yer aldığı alım satım işlemlerinin yapıldığı ortamdır. Borsa içerisinde emtia piyasası, hisse senetleri piyasası ve döviz piyasaları da yer alıyor.

Borsa nedir ve nasıl oynanır? Borsada yatırım yapmak pek çok kişinin planladığı bir durumdur. Fakat bu yatırımı yapabilmek için öncelikle resmi bir yatırımcının bulunması gerekiyor. Ülkemizde borsa işlemlerini yöneten borsa İstanbul AŞ’dir. Bu alanda borsadaki işlem ve yönetmeliklerin denetimini ise sermaye piyasası kurulu yapıyor. Bankalar ve yatırım kurumları borsadaki işlemlerin yapılmasını kişiler adına yürütüyor. Bu şekilde kurumlarla çalışmaya başlamadan önce detaylı şekilde araştırma yapmak doğru olur.

Borsaya Başlamadan Önce Neler Yapılır?

Borsa nedir ve nasıl oynanır? Borsaya başlamadan önce piyasayı iyi şekilde analiz etmek ve analiz yorumlarını da detaylı şekilde incelemek gerekir. Piyasada borsalarla alakalı senetlerin ya da hisselerin artma azalma durumlarının her birinin detaylı incelemek ve öğrenmek gerekir. Borsaya başlamadan önce strateji belirlemek daha sonrasında bu doğrultuda yatırımlar yapmak gerekiyor. Yatırımı yaparken de yine doğru bir hisseye yatırım yapmak ve kazandırıp kazanmayacağını öngörmek önemlidir.

Borsa da temel mantık kazanç elde etmek olduğu için özellikle analizlerin ve stratejilerin doğru şekilde belirlenmesi aynı zamanda doğru yatırım adresleri ile çalışmak gerekiyor. Güvenli bir yatırımcı ya da banka ile çalıştıktan sonra borsada doğru strateji belirlenirse eğer kısa sürede yüksek kazançlar elde etmek mümkün olur.

Borsada Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

Hisse senedi seçimi yaparken özellikle bu alanda daha öncesinde tecrübeli olmak ve bilgili olmak gerekir. İlk kez yapmayı planlayan kişiler de öncesinde detaylı araştırmalar yaparak hisse senetlerinde kazandırabilecek ve bir anda artabilecek tarzda hisse seçimi yapmalıdır. Hisse senedi seçimi yaparken yatırım yapılması planlanan şirketlerin mali tablolarını detaylı şekilde incelemek faydalı olur.

 Ayrıca yine hisse senedi seçimi yapılması gereken şirketlerin gelir gider dengelerini de detaylı şekilde incelemek doğru olur. Seçim yaparken sen nedeni fiyatı değeri maliyeti gibi durumların hesaplanması da gerekir.

Borsada bazı şirketler bilançolarına kimi zaman halka açık şekilde yayınlıyor. Bu bilançoların gelişimlerini de yakından takip ederek doğru hisse senedi seçimi yapmak mümkün olur.

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Anlık borsa gelişmelerini sürekli olarak takip etmek bilanço takibi yapmak gibi durumlarla borsayı sürekli olarak öğrenmek mümkün olur. Takibini sürekli olarak yaparak aynı zamanda şirketlerin gelir gider dengelerine ve mali tablolarını inceleyerek borsayı kolaylıkla öğrenmek mümkündür.

Piyasada borsalar yükseliş ya da iniş gibi farklı sonuçlar yaşadığı için bu durumları öngörmek bazen zor olabilir. Bu şekilde daha doğru yorumlamak ve daha doğru görmek amacıyla öncesinde detaylı araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmak gerekir. Borsa öğrenmek zaman ve tecrübe isteyen bir durum olmasıyla ilk kez yatırım yapacakları için de detaylı bir piyasa araştırması istiyor. Bu konuda önce doğru bir strateji belirlemek ve bu şekilde ilerlemek doğru olur.

Borsa öğrenilmeden yatırım yapmak işlem açmak zarar etmenize sebebiyet verebilir.Bu sebeple uzun bir süre önce tecrübelenmeyi beklemeniz gerekiyor. Borsa yatırımlarında daha hızlı ilerleyebilmek için borsa eğitimi almanızı da mutlaka tavsiye ederiz.

Temettü Nedir?

Temettü kelimesinin anlamı kâr payı olarak ifade edilir. Hangi bir şirket hissesine yatırım yaptıktan sonra borsa daha kazanılma ve artma durumu yaşandığında kar payı alması mümkündür. Bu kar paylarını alabilmek için o şirketin hisse senedine yatırım yapmak gerekir. Temettülerin dağıtılması için belli başlı tarihler bulunur. Şirket hisselerini kazanan yönetim kurulu ve genel kurulu toplandıktan sonra bu temettü tarihleri belirlenerek o tarihte kişilere dağıtılır. Bazı şirketler geçmiş dönem kar paylarını da hesaplayarak Bu doğrultuda bir dağıtım gerçekleştirir.

Borsa da Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımı yaparken öncelikle hangi şirketin hissesine yatırım yapılacağı net şekilde belirlenir. Daha sonraki süreçlerde ise kişi belli başlı yatırımcı ya da banka belirleyerek dilediği miktarda hisse senedine yatırım yapabilir. Sonrasında Yükseliş ya da azalma gibi durumlara bağlı olarak kişi kazancını elde eder. Bu şekilde sürekli olarak borsaya yatırım yapmak mümkündür.

Borsa açılış saatleri gün içerisinde belli başlı zamanlarda yapıldığı için kişi bu saatleri takip ederek borsada nasıl bir ilerleme söz konusu olduğunda takip edebilir. Böylelikle borsada başından itibaren doğru bir planlama ile doğru yatırımlar yaparak kısa sürede yüksek kazançlar elde edilebilir.

1 responses on "Borsa Nedir ve Nasıl Oynanır?"

  1. Çok teşekkürler.

Leave a Message

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Template Design © BorsaAdam. All rights reserved.